Симптоми на хистаминова непоносимост

Хистамин и хистаминова непоносимост

Хистаминова непоносимост- вероятно сте чували понятието. Напоследък е сред най-обсъжданите теми в натуропатията и сред пациентите и като че прави все по-упорити опити да си проправи път в медицината.

 

Но какво е това хистамин – приятел или враг?

 

Хистаминът не е някой нов термин, той е биогенен амин и тъканен хормон. Всъщност е основно активно вещество във всяка алергична реакция. Хистаминът се отделя от мастоцитите и базофилните гранулоцити и е незаменим в човешкия организъм,  изпълнявайки жизненоважни функции. Той контролира движението на червата и производството на стомашна киселина, влияе на гладката мускулатура, кръвоносните съдове и кръвното налягане. Изпълнявайки ролята си и на невротрансмитер, той влияе на настроението ни и циркадния ритъм, необходим е за паметта и за растежа на клетките. Наред с всичко това е и важен посредник при възпалителни реакции.

Тези свои ефекти той упражнява чрез свързване към мембраната на хистаминови рецептори H1, H2, H3, H4.

H1 отговарящ за кръвоносни съдове и бронхите. Н2, водещ до стимулиране на клетките на стомашната лигавица и повишаване на стомашната киселина.  Н3, играещ роля в централната нервна система. Н4, чиято функция все още се изследва и се предполага, че е свързана с активирането на мастоцитите.

От една страна, хистаминът се произвежда от самия ни организъм, а от друга се приема чрез храната . Следователно определено ниво на хистамин в човешкия организъм е полезно и нормално.

 

Какво е хистаминова непоносимост?

 

Непоносимостта към хистамин възниква, когато има дисбаланс между количеството хистамин в тялото и способността за разграждане на отговорните за това ензими Диаминоксидаза DAO и хистамин-N-метилтрансфераза HNMT.

Двата ензима имат различно място на действие в тялото- докато DAO е активен предимно в червата, то HNMT действа в клетките и в черния дроб.

Когато тяхната работа е възпрепятства поради редица фактори като: чревна дисбиоза и възпаление, липса на микронутриенти и кофактори, хормонален дисбаланс, натрупване на хистамин от храна, активирани мастоцити и алергии, влияние на определени генетични мутации върху ензими. Тогава може да се появят и различни симптоми, които да понижат съществено качеството на живот на човека.

 

Какви са възможните симптоми на хистаминовата непоносимост:

 

  • уртикария, екзема
  • главоболие, мигрена
  • световъртеж, гадене
  • тревожност, депресия
  • безсъние
  • хронична умора
  • ниско кръвно налягане
  • отоци
  • стомашно-чревни оплаквания
  • менструални болки
  • хроничен ринит

 

Диагностика и терапия

 

Стандартно диагностиката започва още в лекарския кабинет с анамнезата. Типично и желателно е при толкова много хронични симптоми хората да са минали през множество специалисти. Следват специфични изследвания на кръв, урина и фецес, които дават по-детайлна и прецизна информация, като например непоносимости към конкретни храни, възпалителни маркери, нива на витамини, минерали, органични киселини и невротрансмитери, микробиом и състояние на храносмилателен тракт.

Терапията е индивидуална и се определя от конкретната причина. Обикновено включва хранителен режим и различни хранителни добавки като витамини, минерали, пробиотици и пребиотици.

0