Пропускливи черва: причини и последствия

Какво означава да имаш пропускливи черва? 

Когато бариерната функция на лигавицата на червата е нарушена, бактериите и токсините от лумена могат да навлязат в кръвния поток и да насърчат системно възпаление. Поради редица причини се стига до повишената пропускливост на стегнатите връзки в чревната лигавица и  до функционално увреждане на самия чревен епител.

В резултат на това възникват нарушения в усвояването на хранителни вещества, витамини и микроелементи, а ензимите, секретирани от чревния епител като диаминоксидазата ДАО и лактазата, които са важни за разграждането на хистамин и лактоза, се синтезират в намалени количества.

 

Причини за пропускливост на червата

Многобройни обстоятелства могат да благоприятстват пропускливостта , сред които инфекции, продължителен прием на някои лекарства (нестероидни противовъзпалителни, антибиотици, кортикостероиди и др.), консумация на алкохол. Стресът може също да насърчи пропускливи черва, вероятно чрез психовегетативни промени в микробиома. Хранителните непоносимости като хистаминовата могат да бъдат както причина, така и следствие от пропускливи черва . При болестта на Крон и улцерозен колит, които са придружени от възпаление на червата, повишената пропускливост винаги е част от заболяването. Екзокринната панкреатична недостатъчност (липса на ензими за разграждане на храната) също уврежда лигавицата на червата.  SIBO, паразити, дрожди също могат да я променят и да доведат до пропускливост. Консумацията на захар, продукти, съдържащи глутен, чувствителност към казеин, чест прием на алкохол, кафе може да засилят риска от възникването на чревна пропускливост.

 

Последствията

Съвременната медицина все по-ясно подкрепя твърдението, че много заболявания могат да започнат от недобре функциониращи черва. Забележително е, че тези заболявания не се локализират в червата, а могат да протичат при много други органи. Сред тях са алергии и непоносимости към храни, мигрена, ревматоиден артрит, психични заболявания.

Сред задачите на червата е контролираният и силно селективен прием на вещества, които снабдяват организма с микронутриенти. Ефективната защита от инфекции също е много важна функция на червата- никъде контактът между тялото и околната среда не е по-интензивен отколкото при чревната лигавица. И не на последно място червата представляват съществена част от имунната система.

При чревния епителен слой се осъществява контролираното преминаване на хранителни вещества от чревния лумен в кръвния поток. Това се случва през еднослойния епителен слой през така наречените “tight-junctions“ *(„тесни връзки“). Ако чревната микрофлора не е наред, патогените могат да се преминават през тях и да причиняват инфекции. Ако няма достатъчно адекватен отговор на иммуната система sIgA, антигенното натоварване в организма се увеличава. Това е разпознаваемо и чрез повишена податливост към инфекции на пациента. Ако епителният слой и неговите “tight junctions“ не са „плътни“, твърде високи количества нежелани вещества ще влизат в тялото. Отначало симптомите могат да бъдат локализирани в червата, но в дългосрочен план те се разпространяват из тялото. Логичната последица е масивна реакция на имунната система срещу тези вещества.

Такива имунологични реакции са алергиите и хранителните непоносимости. Пациентите произвеждат антитела в дългосрочен план, които пасват по собствените им органни повърхности и така тялото изведнъж започва да се бори със себе си. Това означава, че автоимунните заболявания могат да се развият от пропускливите черва и това да засегне например съединителната тъкан и ендокринната система.

Обобщено може да очакваме при наличие на чревна пропускливост състояния като:

  • Хранителни непоносимости
  • Подуване, диария и запек
  • Мигрена
  • Уртикария, атопичен дерматит
  • Автоимунни заболявания
  • Хронична умора
  • Слаба имунна система
  • Депресия

Как да разберем дали имаме пропускливи черва?

Съществуват функционални тестове за доказване на чревна пропускливост и проследяване на състоянието. На първо място трябва да се установи има ли налично възпаление в червата, като най-стабилен маркер в случая се явява калпротектин във фецес. Когато калпротектинът е завишен, е от особена важност да посетите гастроентеролог за последваща диференциална диагностика отнасяща се към наличното възпаление и съответно за назначаване на подходяща терапия.

Зонулин е маркер във фецес, който се използва за доказване на чревна пропускливост. Самото му доказване обаче не насочва към причината за това и съответно тя трябва да се търси. Често зонулинът нараства при наличие на висок хистамин в червата. Важно е в такъв случай да се работи над възстановяването на чревната лигавица и подкрепа на синтеза на ензимите, които се синтезират от нея.

I-FABP в серум е още един маркер, който не се влияе толкова от наличното възпаление, но е показател за структурно увреждане на чревния епител. (IMD Berlin)

 

Прочетете в следващата публикация кои са ефективните средства срещу чревна пропускливост и как да подкрепите възстановяването на чревното здраве.

Източници:

IMD Berlin  Serummarker zum Nachweis einer gestörten Darmbarriere

Biovis Diagnostiks „Leaky gut“ Die erhöhte Durchlässigkeit des Darms – Ursachen und Folgen

 

0